Om materialet
Studiematerialet Cykla för jämställdhet tar oss med till Bangladesh där vi får möta systrarna Sharifa och Ahki. De kämpar för att stärka kvinnors rättigheter i sitt samhälle, bland annat genom att lära sig att cykla.
Det digitala studiematerialet med tillhörande ledarguide är framtaget tillsammans med Diakonia.
Upplägg
Cykla för jämställdhet är en studiecirkel med digitalt studiematerial som bygger på fem filmer och träffar med följande teman:
- Förväntningar och normer
- Barnäktenskap
- Rätten till arbete
- Våld i nära relationer
- Rörelsefrihet
Digitalt studiematerial
Alla studiecirklar får en studieplats, en digital mötesplats för cirkeln, utan kostnad. På studieplatsen får ni får tillgång till materialet, kan kommunicera med varandra genom blogg, chatt och videomöten. Ni kan även dela filer och länkar med varandra på studieplatsen. Här finns allt för er cirkel samlat på ett ställe. Bilda hjälper er igång med studieplatsen.
Du kan starta en studiecirkel vart du vill i landet. Ni i gruppen bestämmer om ni vill träffas fysiskt eller på distans via videomöten. Hör av dig till någon av våra regionala kontaktpersoner nedan för att få hjälp att komma igång!
Ladda ner ledarguiden
Ledarguiden i PDF-format öppnas i ny flik och du kan välja att läsa det online eller att ladda ner det till din dator, surfplatta eller telefon. Du kan också välja att skriva ut häftet genom att välja dokumentet anpassat för dubbelsidig utskrift. Själva studiematerialet får du tillgång till via din kontaktperson på Bilda.