Skip to main content

Musik på Fjället - Katarina & Svante Henryson

Uppdaterad:

Katarina och Svante Henryson utgör duon Cello & Sång, som förenar jazz, pop, folkvisor och eget material – ibland även klassisk musik.

Båda är välrenommerade musiker med ett ömsint och finurligt samspel. Katarina är medgrundare till a cappella-gruppen The Real Group, men valde efter 32 år att gå sin egen väg. Svante är en mångsidig musiker, tonsättare och improvisatör. Med sin breda musikalitet har han varit solobasist i Oslo-Filharmonien, men också turnerat med Yngwie Malmsteen. Det är Svante som står bakom de välkända cellopartierna i Uno Svenningssons ”Under ytan”.

Onsdag 11 mars kl. 19.00

Köp biljetter här:

https://www.nortic.se/ticket/event/74512

Eventuell dokumentation under arrangemanget

Under enstaka tillfällen skickar vi en fotograf till våra arrangemang, i syfte att dokumentera verksamheten för vår verksamhetsberättelse eller att samla material för att marknadsföra framtida arrangemang av samma typ. I dessa fall kommer vi att informera om detta i förväg, i samband med anmälan. All eventuell dokumentation sker i samförstånd och tillåtelse med samtliga deltagare. Läs vår integritetspolicy här.

Karta

Plats
Fjällstugan
Sommarhemsgatan 7
55447 JÖNKÖPING

Mer inom Musik

Jul på hemmet – Beatebergsgården

Jul på hemmet – Beatebergsgården

En stämningsfull sångstund med de gamla goda julsångerna under ledning av "den sjungande frälsningssoldaten" Tom Pettersen.

  • Plats
    Skee, Strömstads kommun
  • Datum
  • Tillfällen
    Torsdag 12:00 - 12:45
Läs mer
Paus i julstöket

Paus i julstöket

Välkommen till en stilla kväll i Huskvarna Allianskyrka

  • Plats
    Huskvarna, Jönköpings kommun
  • Datum
  • Tillfällen
    Onsdag 18:30 - 20:00
Läs mer