Skip to main content

Samtalsledarutbildning - på distans

Uppdaterad:

Vill du reflektera med andra om ditt ledarskap, vill du få nya metoder och tips för samtalen, vill du fördjupa ditt eget ledarskap, vill du skapa mod för att ta dig an ditt första ledaruppdrag – välkommen till Bildas samtalsledarutbildning.

Bildas samtalsledarutbildning riktar sig till både erfarna och helt nya ledare som vill lära sig nytt, inspireras och reflektera kring samtal som verktyg och sitt eget ledarskap. Samtalet som metod är ett verktyg som kan skärpas och förfinas och som ledare finns det alltid nya saker att lära sig.

Utbildningen passar alla som använder sig av samtalet som verktyg i sin verksamhet, oavsett om det är en alphagrupp, bokcirkel, hemgrupp eller studiecirklar inom församling.

Samtalsledarutbildningen sker på distans via plattformen Zoom. Du kommer få länk utskickad några dagar innan utbildningen.

Utbildningen leds av Tony Karsbo och Elin Kullingsjö

Eventuell dokumentation under arrangemanget

Under enstaka tillfällen skickar vi en fotograf till våra arrangemang, i syfte att dokumentera verksamheten för vår verksamhetsberättelse eller att samla material för att marknadsföra framtida arrangemang av samma typ. I dessa fall kommer vi att informera om detta i förväg, i samband med anmälan. All eventuell dokumentation sker i samförstånd och tillåtelse med samtliga deltagare. Läs vår integritetspolicy här.

Mer inom Ledarskap och föreningsutveckling

Styrelse 26 – för din styrelse och församlingsledning!

Styrelse 26 – för din styrelse och församlingsl...

En bra uppstart för det nya året är att delta i en digital dag för styrelser, församlingsledningar och ordföranden i EFK. Boka in lördagen 17 januari 2026 kl...

  • Distans
    Distans
  • Plats
    Zoom
  • Datum
  • Tillfällen
    Lördag 09:30 - 14:30
  • Tillfällen
    1 tillfällen
Läs mer
Föreningsekonomi

Föreningsekonomi

Är du kassör i din förening eller ska du bli? Vill lära dig mer om kassörsuppdraget och föreningsekonomi? Då är du varmt välkommen till denna utbildning.

  • Distans
    Distans
  • Plats
    Distans
  • Datum
  • Tillfällen
    Tisdag 18:00 - 20:00
  • Tillfällen
    1 tillfällen
Läs mer
Förmedla en livsbärande tro

Förmedla en livsbärande tro

Vill du utveckla din förmåga att nå fram till människor idag på ett sätt som känns direkt relevant för dem i deras liv?

  • Plats
    Sollentuna, Sollentuna kommun
  • Datum
  • Tillfällen
    Tisdag 13:00 - 17:00
  • Tillfällen
    1 tillfällen
Läs mer