En värld utan krig?
Uppdaterad:
En del av "Tid för Guds fred", som är temat för det ekumeniska året 2025. Välkommen till föreläsning Lars Ingelstam och efterföljande samtal!

Lars Ingelstam inleder med en föreläsning. Efter det blir det gruppsamtal och fika samt tid för frågor.
Föreläsare Lars Ingelstam
Lars Ingelstam, forskare och författare, har arbetat i över 20 år som professor inom teknik och social förändring vid Linköpings universitet. Han är också en aktiv medarbetare i svenska Pugwash, som samlar forskare och diplomater för gränsöverskridande fredsarbete. Lars arbetar särskilt med kärnvapenfrågan. Lars är medlem i Kristna Fredsrörelsen och Equmeniakyrkan.
Lars Ingelstam har skrivit boken ”Fredspolitiska perspektiv” som utkom 2023. Den finns att beställa på Kristna Fredsrörelsen.
Varmt välkommen!
Arrangemanget är en del av ekumeniska året 2025 och genomförs i samverkan mellan Equmeniakyrkan Trollhättan och Studieförbundet Bilda, med stöd från Västra Götalandsregionen.