Skip to main content

Samtalsledarutbildning i Trollhättan

Uppdaterad:

Samtalet som metod är ett verktyg som kan skärpas och förfinas och som ledare finns det ständigt nya saker att lära sig. Bilda erbjuder nu en utbildning för dig som använder dig av samtalet som verktyg i din verksamhet.

Samtalet som metod är ett verktyg som kan skärpas och som ledare finns det ständigt nya saker att lära sig. Bilda erbjuder nu en utbildning för dig som använder dig av samtalet i din verksamhet. Oavsett om du leder en Alphagrupp, möts i en bokcirkel, hemgrupp, i samtal kring hur det är att vara förälder eller annan samtalscirkel är denna utbildning för dig.

Vi vänder oss också till dig som ska bli samtalsledare snart eller skulle vilja!

Lördagen den 20 september kl.11.00-14.00 håller vi Bildas nya samtalsledarutbildning i Frälsningsarmén i Trollhättan.

Utbildningen håller på i ca 3 timmar och tar upp ämnena: Samtalet som verktyg, Ledaren, Gruppen samt Det goda samtalet. Vi vill att du skall få möjlighet att reflektera med andra kring ditt ledarskap, få pröva nya metoder för samtalen samt få nya tips på ”fix och trix”.

Anmäl dig via den gröna knappen eller till [email protected].

Den här utbildningen genomförs med stöd från Västra Götalandsregionen.

Eventuell dokumentation under arrangemanget

Under enstaka tillfällen skickar vi en fotograf till våra arrangemang, i syfte att dokumentera verksamheten för vår verksamhetsberättelse eller att samla material för att marknadsföra framtida arrangemang av samma typ. I dessa fall kommer vi att informera om detta i förväg, i samband med anmälan. All eventuell dokumentation sker i samförstånd och tillåtelse med samtliga deltagare. Läs vår integritetspolicy här.

Karta

Plats
Frälsningsarmén Trollhättan
Österlånggatan 20
46131 TROLLHÄTTAN

Mer inom Cirkelledarutbildning

ABC Gruppledarutbildning

ABC Gruppledarutbildning

ABC, alla barn i centrum, vänder sig till dig som möter föräldrar med barn 3–12 år i ditt arbete eller uppdrag. En möjlighet för er som organisation, förenin...

  • Distans
    Distans
  • Plats
    Videomöte
  • Datum
  • Tillfällen
    Måndag 09:00 - 16:00
  • Tillfällen
    4 tillfällen
Läs mer
Inspirationsträff om seniorverksamhet

Inspirationsträff om seniorverksamhet

Inspirationsträff för dig som ordnar med seniorträffar och annan verksamhet för och med seniorer. Vi ses på Skogshyddan i Lidköping!

  • Plats
    Lidköping, Lidköpings kommun
  • Datum
  • Tillfällen
    Torsdag 13:00 - 16:30
  • Tillfällen
    1 tillfällen
Läs mer
Samtalsledarutbildning Jönköping

Samtalsledarutbildning Jönköping

Vi inbjuder dig som ledare till en samtalsledarutbildning där vi samtalar, reflekterar och delar erfarenheter av att leda samtal i grupper.

  • Plats
    Jönköping, Jönköpings kommun
  • Datum
  • Tillfällen
    Måndag 18:00 - 21:00
  • Tillfällen
    1 tillfällen
Läs mer