Onlinekurs: Franska för nybörjare med Leena Malkki Guignard
Uppdaterad:
Detta är en nybörjarkurs i franska där man får lära sig det franska språket från början. Kursen vänder sig till er som inte tidigare har studerat franska. Kursen hålls digitalt.

Eller så har man kanske gjort det tidigare på en grundläggande nivå men vill nu börja om från början igen.
INNEHÅLL OCH MÅL
Fokus kommer att ligga på vardagssituationer som kan ske i olika sammanhang i syfte till att använda lämpliga uttryck för att presentera sig och att småprata. Vi kommer även att titta på grammatiken, uttal och vad som är nödvändiga för att få en förståelse av de grundläggande begreppen. Under kursen kommer vi också att ta tillfället i akt att få veta mer om Frankrike och dess kultur. Efter kursen kommer deltagarna att kunna använda ett antal olika fraser för att på ett enkelt sätt kunna beskriva olika situationer som man kan hamnar i.
FÖRKUNSKAP
Inga tidigare kunskaper i franska behövs
KURSLITTERATUR
Franska 1 av Gunilla Ericsson och Agneta Rehder.
Kursledare är Leena Malkki Guignard, som har hållit många kurser hos oss förut.
Deltagaravgiften swishas till kursledaren efter anmälan.
Om ledaren
Leena har bott i Paris, där hon levde med sin franska familj i 14 år. Hon kom tillbaka till Sverige 2007. Leena är en operaälskande livsnjutare som lever med mottot att livet är för kort för att inte uppfylla sina drömmar. Frankrike har alltid inspirerat henne med sin kultur, mat och även dess språk. Det blir en rolig resa tillsammans!