Samtalsguide till boken Alla dessa längtans dagar
I boken Alla dessa längtans dagar väcker författaren Margareta Andermo tankar kring kallelse och medmänsklighet. Vad innebär det att vara medmänniska? Vilket är kallelsens pris och vem får betala det? Till boken finns en samtalsguide med frågor att använda som underlag vid samtal.
”Krigets fasor är inget nytt. Det som hände då händer nu, människor som älskar varandra tvingas leva åtskilda. Det fick också mina föräldrar som nygifta uppleva när de följde sin övertygelse om allas lika värde för att genom YMCA och Röda
Korset arbeta bland krigsfångar och nödställda i Andra världskrigets Europa.”
Det säger Margareta Andermo, som under många år arbetat som journalist på Sveriges Radio. Det omfattande källmaterial av dagböcker och brev som föräldrarna lämnade efter sig ligger till grund för romanen Alla dessa längtans dagar. Breven blev en kärlekens livlina.
Alla dessa längtans dagar valdes 2025 till vinnare av det prestigefyllda Wallquistpriset.
Samtalsguiden till boken kan användas för gemensam läsning och samtal i bokcirkel, smågrupp eller hemgrupp.
För att få del av samtalsguiden kontakta
Anna Borneling
[email protected]
0736-65 92 80
eller ladda ner den här!