Roger Karlsson2>
Verksamhetsutvecklare
Studieförbundet Bilda samverkar med Sångcompaniet som är en ”Alla kan sjunga-kör” som leds av körledaren Elisabeth Odebäck och kapellmästaren Alf Rikner. På förmiddagen finns möjlighet att sjunga i kören ”Feelgood” som sjunger kl 10.30-12.00 och den stora kvällskören ”Sångcompaniet” sjunger 18.30-20.00 (se anmälan nedan).
Körerna övar varje tisdag i Ansgarskyrkan i Västerås.
Välkommen till en fantastisk kör med blandad repertoar!
Längtar du efter att sjunga, men det blir alltför sällan av? Välkommen att sjunga tillsammans med en av Västerås största körer. Sångcompaniet har inga antagningsprov. Inga förkunskaper krävs för att sjunga med SångCompaniet.
Varje vecka sjunger kören låtar de flesta känner igen. Texten syns på skärmar på väggen och det är livemusik vid varje tillfälle.
Har du aldrig provat att sjunga med SångCompaniet är du välkommen att prova en gång gratis.
Varje övning börjar med andningsteknik & sångteknik för att få igång kroppen och rösten. Detta sätter igång processer i kropp & hjärna som gör att vi mår bättre. Sedan tillkommer både njutningen av musiken och gemenskapen i att sjunga i en stor grupp!
Största tiden ägnar kören åt att sjunga sånger som är roliga och välkända. Låtar ifrån olika årtionden blandas med nya sånger. Varje kväll innehåller någon visa, någon musikallåt, poplåtar, gospel och rock, någon ABBA, eftertänksamma sånger, och naturligtvis schlagerlåtar. Allt i en härlig mix.
För den som vill och tycker det är kul med stämmor ordnar kören korta stäm-övningstillfällen, ungefär varannan vecka, direkt efter att den vanliga övningen har avslutats för kvällen. Stämmorna finns också på en webbplats, om man vill lyssna hemma.