Under konfaåret får vi tillsammans utforska den kristna tron, lära känna Bibeln och upptäcka vad Guds ord kan betyda i våra liv. Genom samtal om livets stora frågor, så som tro, hopp, kärlek och mening, så kommer det att finnas utrymme att växa, både som människa och i den personliga tron. Men konfan handlar också om gemenskap. Under året kommer vi att hitta på roliga aktiviteter, utmaningar och tävlingar, samtidigt som vi lär känna varandra och delar både glädje, samtal och upplevelser.
Vi konfaledare från Pingst Umeå är otroligt taggade på att få göra den resan tillsammans och ser framemot att få se vad Gud har förberett för oss under konfaåret!
Kanske är konfa något för dig? Och kanske också för en kompis? Kanske är det här en resa ni vill uppleva tillsammans? Anmäl dig redan idag!
Vi önskar att du fyller i lite olika saker i anmälan, såsom om du brukar gå i kyrkan, är van att läsa Bibel eller om det finns något annat som är bra för ledarna att veta om. Allt för att Konfan ska bli så bra som möjligt för dig!
Start Hösten 2026:
Fredag 9 oktober kl.17.00-19.00
Sista träffen för terminen blir 11 december.
Start Våren 2026:
Startdatum kommer framöver...