Heldagskurs i bluesdans

Kommande
Två personer som dansar swing, hand i hand, leende och poserar mitt i ett danssteg i kläder i vintagestil.

I anslutning till Östersunds Bluesfestival erbjuds en heldagkurs med Thomas Svensson som ledare. Festivalen är en etablerad arena med bluesartister från hela landet men även från andra länder. Att dansa till livemusik tillhör bluesdansens ursprung och kursens huvudsakliga tema kommer att vara att dansa till dessa band

Start
2026-10-24
Pris
300
Plats
Gamla Tingshuset, Samuel Permans Gata 13, ÖSTERSUND
Tillfällen
1 tillfälle
2026-10-24 09:30 - 15:30
Lediga platser
35

Anmälan

Att musikanpassa sin dans genom variationer av grundsteget och olika turer blir huvudsakligt fokus under förmiddagspasset.
Under eftermiddagen, vi har en timmes lunch 12-13, kommer vi att titta närmare på det som kallas "Blues aesthetics", hur dansen ser ut, t.ex kroppens hållning och asymmetri, det man själv för in i dansen så som närvaro och improvisation och relationen till musiken.

Kursen kan ses som en fördjupningskurs för de som deltagit under veckokursen i bluesdans under hösten. Under den här kursen finns möjlighet att knyta an till de olika musikstilarna vi gått igenom och hitta sin personliga stil och uttryckssätt till den musik vi dansar till. Har man inte deltagit i veckokursen eller dansat blues tidigare bör man ha viss erfarenhet av någon annan pardans så som swing, tango eller foxtrot.

Deltagaravgiften görs direkt till föreningen, helst via Swish: 123-147 67 04

I annat fall till bankgiro 217-2948

Kursen sker i samverkan mellan Lindy hop Östersund och Bilda Mitt