Fortsättningskurs i folkdans: Gammeldans - varianter, improvisera och stuffa!

Kommande

Välkommen till en kurs som vänder sig till dig som vill fördjupa dina färdigheter i folkdans.

Start
6 September 2026
Plats
Danscentrum Syd, Bergsgatan 29, MALMÖ
Tillfällen
6 tillfällen
6 September 2026 15:30 - 17:30
18 October 2026 15:30 - 17:30
20 September 2026 15:30 - 17:30
27 September 2026 15:30 - 17:30
1 November 2026 15:30 - 17:30
8 November 2026 15:30 - 17:30
Ledare
Klara Andersson
Lediga platser
16

Anmälan

Gammeldans är ett begrepp som innefattar ett gäng modedanser som blev populära under 1800-talet: polka, hambo, schottis, snoa, mazurka och vals. Vi kommer att jobba med några av dessa och fokusera på att både fördjupa förståelsen för dansernas uppbyggnad och även bredda kunskaperna genom att prova varianter och variationer inom danserna. En stor del av kursen handlar om att öva på färdigheterna i att föra och följa. Improvisation, sväng och kropp kommer också att vara centrala ämnen under kursen. Idén är att du som dansare ska känna dig både friare och rikare i ditt dansande efter kursen.

Det är inte nödvändigt att ta med en danspartner till kursen, dock är det mycket varmt välkommet att ta med fler som vill gå kurs!

Under kursen kommer det att vara livemusik ett par tillfällen. Vem som är musiker är ännu inte spikat.

Ta gärna med en frukt till pausen.

Kursledare:
Kursen leds av Klara Andersson, folkdansare och danspedagog som frekvent undervisar i folkdans och har ett stort intresse för musikalitet och sväng. Hon har erfarenhet av att undervisa i alla åldrar och arbetar även sceniskt med folkdans, bland annat i gruppen VAK.  

Kostnad:
Betala det du har råd med mellan 1000-1500 kr. Du anger hur mycket du vill betala via anmälningsformuläret.

OBS! Minst 10 deltagare och max 16 deltagare.

Välkommen med din ansökan!