Konflikthantering -Sundsvall

Kommande
Illustration av en kvinna och en man som grälar, med arga miner och blixtar mellan dem.

Du kanske är cirkelledare, deltagare eller sitter i en styrelse? Då är denna utbildning för dig.

Start
2026-10-20
Plats
Bildakontoret Sundsvall, Västra Vägen 17, SUNDSVALL
Tillfällen
1 tillfälle
2026-10-20 18:00 - 21:00
Ledare
Maria Högtorp

Anmälan

Mellanmänskliga konflikter uppstår överallt. I den här utbildningen tittar vi närmare på vad konflikter är, hur vi kan förebygga dem samt ger dig verktyg för hur du kan hantera dem när de uppstår.

Kunskapsmål

Efter utbildningen kommer du ha:

  • Djupare förståelse för vad som ligger under en synlig konflikt
  • Ökad förståelse för betydelsen av kommunikation i konflikthantering
  • Konkreta verktyg för att hantera konflikter

Målgrupp

Utbildningen riktar sig till dig som är cirkelledare och/eller aktiv i en förening eller församling som samverkar med Studieförbundet Bilda.

Anmälan

Anmäl dig via formuläret här på hemsidan senast den 13 oktober, antalet platser är begränsat. Utbildningen är kostnadsfri.

Bildas grundutbildning för cirkelledare

För att bli cirkelledare i Bilda behöver du genomgå Bildas grundutbildning för cirkelledare. Den består av filmer, bilder, texter och enkla övningar. Utbildningen gör du på egen hand och den tar ca 40 minuter. Vi rekommenderar att du gör den innan du går någon av Bildas fördjupningsutbildningar. Hör av dig till din Bilda-kontakt eller mejla till [email protected] för att få tillgång till utbildningen. Läs mer här: www.bilda.nu/cirkelledare/grundutbildning-for-ledare/ 

Varmt välkommen!