Bilda online, Bildas plattform för studiecirklar och nätverk via nätet, utvecklades tillsammans med cirkelledare hösten 2009. Första lanseringen skedde i februari 2010. Nu flyttar vi in plattformen här på Bilda.nu – och har gjort en mängd förbättringar. Dock ber vi om ursäkt om tekniken krånglar under installationen av plattformen - vi arbetar så fort vi kan med att åtgärda!
Målet med Bilda online är att tillgängliggöra folkbildning; med studiematerial, kunniga cirkelledare och Bildas pedagogiska kompetens. För oss är det självklart att hela tiden arbeta för att fler ska få kännedom om det statsanslag som utgår årsvis till det fria och frivilliga lärandet via studieförbunden. Med Bilda online hoppas vi att fler människor ska kunna utveckla ett intresse tillsammans med andra, i glesbygd som i storstad.
Bilda online är en plattform där du kan delta i, eller skapa egna, studiecirklar och nätverk. Du får möjlighet att umgås i samtalsrum och träffa likasinnade, eller inspirerande oliktänkare. Bilda online är en digital mötesplats där du kan dela tankar, dokument, bilder och filmer.
Vi kallar det livstolkning. Det är i möten med andra som vi får möjlighet att reflektera och utveckla våra intressen tillsammans. Bildas mest övergripande verksamhetsidé kan sammanfattas i just ordet livstolkning. Vi vill skapa rum av öppenhet och stimulans för dem som vill reflektera över såväl livets mysterium som livets vardagligheter. Att låta samtalet pendla mellan djup och yta passar utmärkt på en digital mötesplats, gärna under kravlösa former: det är tillåtet att provtänka tillsammans.
Välkommen att registrera dig och börja använda sidan redan idag! Du som redan har ett konto loggar från och med nu in direkt på Bilda.nu.
Nyheter med nya Bilda online
Login på Bilda.nu
Numera loggar man in direkt på Bilda.nu:s startsida. Bilda online är helt integrerad med Bilda.nu. För att komma åt onlinefunktionerna behöver man registrera sig och logga in.
Lite mer puls
Startsidan för Bilda online har fått lite mer puls. Medlemmarnas bloggar har lyfts upp, flöden visar vad som händer i cirkel- och nätverksrummen, vi kan lyssna på de senaste samtalen i de öppna nätverken. Startsidan slumpar också förslag på cirklar och nätverk som man kan gå med i.
Vi har nu också ett nyhetsflöde där vi berättar mer om spännande verksamhet att vara med i.
FAQ, inbäddad hjälp och support
Vi har byggt upp hjälpsidor, som visar hur saker och ting funkar - från rent tekniskt, till etik på nätet, till hur man som cirkelledare för närvarolista o s v. I en supportfunktion kan man ställa frågor till sidans admin, eller till andra deltagare, och få hjälp. En FAQ listar de vanligaste frågorna med svar; FAQ:en uppdateras löpande.
Tydligare kalender
För de som deltar i onlinestudiecirklar är kalendern ett viktigt redskap. Det är här man listar de uppgifter var och en tar på sig att göra. Man kan också själv föra in egna kalenderposter. När cirkelledaren lägger upp en händelse i kalendern kan deltagarna numera också svara på händelsen; om man deltar eller inte.
Editor i forum och bloggar
Forumen och bloggarna har fått en förbättrad editor, där man kan lägga in bilder, bädda in YouTube-filmer, med mera.
Onlinestudiecirklar på Bilda.nu:s startsida
Nu visas också aktuella onlinestudiecirklar på Bilda.nu:s ämnessidor - så att alla våra cirkel- och utbildningserbjudanden samlas på ett ställe. När du väl är registrerad på Bilda.nu behöver du inte varje gång mata in dina uppgifter när du anmäler dig till ett arrangemang.
Integrerade studiematerial
Eftersom Bilda online nu ligger inbäddad i Bilda.nu finns en tydligare koppling till fliken "Studiematerial". Det blir nu mycket enklare att hitta studiematerial att använda till onlinestudiecirklar.
En mängd tekniska åtgärder
I samband med utvecklingen har vi också petat i en mängd olika funktionaliteter, för att underlätta driften av sajten. Det är sådant som inte syns, annat än att riskerna för att sidan ska "hänga sig" minskat avsevärt, och att funktionerna flyter lite smidigare.
Hur kan jag vara med och påverka?
Vi som jobbar med Bilda onlines utveckling är jättetacksamma för alla synpunkter, idéer, buggrapporter som cirkelledare och deltagare runtom i landet skickar. Buggar åtgärdas löpande, och idéer läggs in i en utvecklingsbank.
Välkommen att höra av dig till Wilhelm Blixt!
Karlstad
Fotoutställning
Kumla
Utställning: Garvat skinn
Rättvik
Vägar till andlig mognad
Umeå
Ledarutbildning: Vara vet...
Visby
Guidad stadsrundvandring ...
Visby förr och nu