Passionsspelen i Oberammergau genomförs endast vart 10:e år, och 2010 är det dags igen. Varje gång spelen framförs kommer miljontals besökare till detta omtalade arrangemang. Nu ger vi dig möjligheten att vara med om du bor i närheten av Ovanåker och Nordanstig, och på några fler orter i landet.
Vi genomför en resa till Passionsspelen i Oberammergau 7-15 juli 2010. Detta är gör vi i Studieförbundet Bilda GävleDala i samarbete med Anderssons Buss, Svenska Kyrkan, Ovanåker-Voxna församlingar och Harmånger-Jättendal-Gnarps församlingar.
Under resan besöker vi flera intressanta platser där fria aktiviteter varvas med uppstyrda besök, bland anant ett i Darmstadt där Mariasystrarna besöks.
Kostnad:
Alternativ 1 = 12 500 kr - Mindre pensioner inklusive kategori 2 biljett på Passionspelet
Alternativ 2 = 14 000 - Medelklass hotell . Inklusive Kategori 2 iljett på Passionsspelet
Dröj inte med din intresseanmälan då efterfrågan är stor och antal platser begränsat!
Kontaktpersoner:
Anna-Lena Berglund-Aourosell
0652- 305 25
Jättendal
Matts Sandström
0271-341 85
Ovanåker
Andersson Buss
0652-19 000
Fler möjligheter att resa till spelen
Bilda Svealand (Värmlands, Örebro, Västmanlands och Södermanlands län) arrangerar resor. Kontakta konsulent Tina Bergenbrink för mer info.
En resa går från Skeda/Linköping. Kontakta kontoret i Linköping för mer info: 013-10 54 06.
Karlstad
Fotoutställning
Kumla
Utställning: Garvat skinn
Rättvik
Vägar till andlig mognad
Umeå
Ledarutbildning: Vara vet...
Visby
Guidad stadsrundvandring ...
Visby förr och nu