Arkiv

Share |
.
Bild: Sista måltiden

Jesus i konsten - utställning i Katrineholm

Konst från kyrkan men även privata utställare var representerade i den konstutställning som genomfördes under påskveckan i Pingstkyrkan i Katrineholm.


Utställningen var del av ett ekumeniskt samarbete mellan kyrkorna i Katrineholm och Studieförbundet Bilda. Temat på utställningen var Jesus i konsten och fokuserade på konst kopplad till påsken. Jesus i konsten bjöd bland annat på vävar, fotografier, oljemålningar, dikter, canvastavlor och keramik. Som besökare möttes man av traditionella sätt att framställa Jesus men även mer moderna, vilket medförde en kontrastrik och härlig blandning av konst.

 

Det ekumeniska samarbetet har tagits emot positivt och en förhoppning är att detta ska bli en årlig tradition! Kyrkorna som samarbetade var Svenska kyrkan, Mariakyrkan, Pingstkyrkan, Agape och Evangeliska Frikyrkan.

 

Bild.

Bild.

Bild.

Bild.