Arkiv

Share |
.
DIVA

Unga tjejer nominerade till energispridarpris

Projektet DIVA i Linköping har av Fryshusandan blivit nominerad till Vattenfalls energispridarpris och har chans att vinna 30 000 kr.


DIVA är en neutral mötesplats i Linköping för tjejer i åldrarna 12-25 år. Mötesplatsen har funnits sedan 2008. Idag har DIVA växt till en verksamhet som har blivit ett viktigt inslag för Linköpings tjejer.

 

Här ordnas aktiviteter som träning, pysselkvällar, föreläsningar, utflykter och läger. Hit kan man också komma om man behöver prata med någon om stort och smått, få studiehjälp eller bara umgås i en skön miljö med sina kompisar.

 

DIVA är en satsning för att stärka tjejers självkänsla och självförtroende. Initiativet till togs av tre tjejer som pluggade på Linköpings universitet. Syftet var att skapa en frizon för tjejer.

 

Varje onsdagkväll anordnas fritidsgårdskvällar i DIVAs Café på Repslagaregatan 30.

 

Mer info om DIVA hittar du på DIVAs hemsida.

  

Bakom Projekt DIVA står Studieförbundet Bilda, KFUM Linköping och Linköpings kommun med stöd från Allmänna Arvsfonden.