Förbundsrektor Kerstin Enlund i ett brev till de katolska församlingarna

 

Kerstin Enlund

Bilda har under många år profilerat sig som ett studieförbund för kyrka och samhälle. Vi har medvetet byggt kompetens för de kyrkofamiljer vi samarbetar med.

 

De flesta ortodoxa kyrkor liksom frikyrkorna i Sverige är medlemmari Bilda sedan lång tid tillbaka. Sveriges Unga Katoliker blev medlemmar i Bilda våren 2008, och tillsammans har båda organisationerna samarbetat kring utvecklingen av ledarutbildningar, pilgrimsresor och kulturverksamhet.

 

Bilda är organiserat i fem profilområden. Inom dessa pågår arbetet med

att utveckla en hög och jämn kvalitet över hela landet.

 

Två av profilområdena är Ortodox bildning och kultur och Bildning och kultur i frikyrkorna. De övriga är Pedagogik/dialog, Kultur/musik och Internationellt/Mellanöstern.

 

Bilda har också ett studiecenter i Jerusalem som är en resurs för bildningsarbetet i hela förbundet.

 

För Bilda är samarbetet med Stockholms katolska stift en långsiktig

satsning framåt, som innebär att vi bygger upp verksamhet med inriktning

på katolsk bildning i hela landet. Tillsvidare leds arbetet av en gemensam

arbetsgrupp med representanter från stiftet och Bilda. En projektledare kommer också att anställas snarast.

 

Kontakt

Bilda är geografisk indelat i åtta regioner. På varje region finns personal som är förberedda att ta emot och inleda samarbetet med er i stiftets församlingar. Listan med kontakter hittar ni här.

 

Bilda vill medverka till att ert byte av studieförbund ska ske så smidigt

som möjligt och att ni ska känna er välkomna. Tveka inte att höra av er med era frågor!

 

Kerstin Enlund

Förbundsrektor, Studieförbundet Bilda