Om vad vi gör

 

Vi önskar att varje deltagare i vår verksamhet ska uppleva att Bilda erbjuder frizoner, där de kan delta i bildnings- och kulturarbete som skapar perspektiv, utifrån vårt uppdrag i kyrka och samhälle. Det är viktigt för oss att utifrån olika behov möjliggöra och stödja människors utveckling genom vårt folkbildningsarbete.


Kultur och musik
Här ryms musik, film, foto, hantverk, konserter och dans i en mängd former.

 

Pedagogik och dialog
Dialogen och folkbildningspedagogiken har en central roll inom Bilda. Här skapas goda möten med dialogen som grundpelare. Vi erbjuder olika dialogkoncept som kan anpassas efter behov och teman.

 

Internationellt arbete
Bilda vill öka kunskapen och förståelsen för situationen i olika delar av världen. Sedan flera år har Bilda ett studiecenter i Jerusalem - Swedish Christian Study Centre, dit vi arrangerar olika studieresor. På hemmaplan arbetar vi med internationella frågor i form av studiecirklar och kulturarrangemang. Vi arbetar också med miljöfrågor.

 

Bildning och kultur i frikyrkorna
Vi har ett uppdrag att vara en studie- och bildningsresurs för våra medlemsorganisationer. Gemensamma kultur- och bildningssatsningar sker där en eller flera av våra medlemsorganisationer samverkar med oss.

 

Ortodox Bildning och kultur
Inom Ortodox bildning och kultur bedrivs folkbildning tillsammans med de ortodoxa kyrkorna i Sverige med särskild fokus på ledarutbildning inom områdena teologi, kyrkomusik och klassiska språk.

 
 
Länk till Swedish Christian Study Centre, Jerusalem
Länk till bildamusik.nu
Länk till OBK
Länk till Bildning och kultur i frikyrkorna
Katolsk bildning och kultur
Händer i dag!

Israel och Västbanken

Studieresa för Härnösands...

Jaffa Gate, Jerusalem

Ikonutställning

Jerusalem, Jaffa Gate

Current Issues of the Chu...

Söderhamn

Teaterskola

Vara

Efterrätten

Örebro

Stickcafé i Centrumgården...

Nyhetsarkiv Se fler arrangemang